Med kollektivavtalet som Arbetsgivaralliansen tecknat med Fastighetsanställdas Förbund, avseende arbetare, kan nu löneöversynen slutföras.
Parterna är överens om flera förändringar i det nya kollektivavtalet. Bland nyheterna i nya kollektivavtalet finns att visstidsanställningar kan avbrytas utan sakliga skäl de första 6 månaderna, att delpension (extra avsättning till tjänstepension) införs från och med 2026 och att mertidsersättning utgår från avtalet och ersätts med övertidsersättning.
– Vi får nu bl.a ett mer flexibelt avtal gällande visstidsanställda och har tillsatt en arbetsgrupp för att få mer konkurrenskraftiga lägstalöner, säger Faraj Abuiseifan förhandlare för Ideella och Idéburna organisationer.
Sammanfattning av förändringar:
- Löneökningar med 1 035 kr från 1 maj 2025 och 877 kr från 1 maj 2026.
- Lägstalönerna höjs med märket (6.4 procent under 2 år)
- Beordrad mertid ersätts med övertidsersättning.
- Beodringsrätt införs för deltidsanställd personal.
- Deltidspension införs med höjd tjänstepensionsavsättning på 0.2 från 1 maj 2026 (har räknats av mot löneökningar) och en förstärkt möjlighet att ansöka om att gå ner i arbetstid vid 62 år från och med 1 maj 2025.
- Alla visstidsanställningar kan avbrytas utan sakliga skäl första 6 månaderna.
- Medarbetare som påbörjat anställning 2 månader innan lönerevisionen ingår inte i densamma. Ska avtalas i anställningsavtalet.
- Arbetsgrupp för att hitta nya lönemodeller med målet att sänka lägstalönerna men där erfarenhet ska premieras.
- Arbetsgrupp för att utreda hur en arbetstidsförkortning kan implementeras.
- I de fall kollektivavtalet för tjänstemän inom Ideella och Idéburna organisationer förlänger avtalsperioden ska parterna uppta en dialog om att göra detsamma.
Frågor om avtalet?
Det är branschansvariga rådgivare Faraj och Maria som förhandlat avtalet, de svarar på din eventuella frågor. Du kan också alltid kontakta vår arbetsgivarjour på tfn. 010-288 15 00 eller svar@arbetsgivaralliansen.se